Aktuality

Spouštíme web, informace teď najdete na jednom místě

Naším cílem je informovat občany Zlínského kraje o tom, co skutečně znamená plán postavit novou nemocnici v Malenovicích. Právě proto spouštíme webovou stránku, na které postupně zveřejníme všechny informace, expertní stanoviska odborníků i názory zdravotníků.

Iniciativa Zachraňme Baťovku vznikla v prosinci, bezprostředně po bezprecedentním hlasování zastupitelstva Zlínského kraje, které v narychlo přidaném bodu své prosincové schůze nejtěsnější většinou schválilo stavbu nové nemocnice – a tím i dalekosáhlé změny v krajském zdravotnictví, aniž by se k tomu mohli vyjádřit občané, kterých se to bude nejvíce týkat.

Od začátku se jednalo o spontánní občanskou aktivitu, její zakladatel, Ondřej Martínek, jejím prostřednictvím reagoval na nepravdivé informace, které do veřejného prostoru šířil hejtman Jiří Čunek. Že je mezi obyvateli kraje velká poptávka po objektivních informacích, ukázal i velký zájem
o nově založenou facebookovou stránku.

Ondřej Martínek, zakladatel iniciativy

„Překvapilo mě, jaký ohlas stránka měla. Už po jediném dni získala prvních 1000 podporovatelů, desítky tisíc lidí si četly příspěvky a mnoho z nich na ně reagovalo. Ukázalo se, že má smysl proti hejtmanovým megalomanským plánům bojovat.“

Zapojili se zdravotníci, politici i občané

K iniciativě se brzy připojili zdravotníci i občané, kteří se se znepokojením dívali na nepromyšlené a potenciálně destruktivní změny, které začaly v krajském zdravotnictví probíhat brzy po nástupu současného vedení kraje.

Velkým zdrojem informací se stala například skupina Nemocnici levně nedáme, která vznikla na protest proti slučování nemocnic, což může podle mnohých zdravotnických pracovníků vést k omezování zdravotní péče a rušení okresních nemocnic.

V lednu pak zakladatele iniciativy oslovil zlínský senátor Tomáš Goláň, který už předtím ohlásil záměr vyvolat o stavbě nové nemocnice referendum, s nabídkou spolupráce a pomoci.

Tomáš Goláň, senátor za obvod Zlín

„Pokud chceme zachránit naše zdravotnictví, musíme spojit síly.“

Právě díky této spolupráci vznikl web zachranme-batovku.cz.

Na webu najdete kromě aktuálních zpráv z dění kolem krajského zdravotnictví a snahy o stavbu nové nemocnice také podrobné články nebo rozhovory s odborníky, zdravotníky a opozičními politiky.

Důležitou rubrikou jsou Hejtmanovy nepravdy, ve které postupně odhalíme zavádějící informace, které hejtman Jiří Čunek šíří ve veřejném prostoru, a uvedeme je na pravou míru.

Bez vás to ale nepůjde

Jsme vděční všem, kteří se aktivně podílejí na boji proti negativním změnám ve zdravotnictví Zlínského kraje. Ty mohou snadno vyústit v omezení nejen zdravotní péče, ale kvůli vysokým nákladům na stavbu megalomanské nemocnice i všech ostatních činností kraje.

Klíčové ale bude, jak se k situaci postaví občané kraje. Naše nová stránka Vám může přinést informace a ukázat, že věci nejsou zdaleka tak jasné a zářivé, jak tvrdí hejtman. Pokud máme zlínské zdravotnictví zachránit, musí se ozvat všichni občané z našeho kraje, kterým není osud zdravotní péče pro nás všechny lhostejný.