Aktuality

Senátor Tomáš Goláň: ekonomické hledisko stavby nové nemocnice

Ekonomika v současnosti klesla o 6,5 % pod úroveň roku 2019, přitom byl letos plánován ekonomický růst ve výši 2,2 %, což je celkový rozdíl 8,5 procentních bodů oproti původnímu plánu.

Každý pokles hospodářství o jeden procentní bod snižuje příjmy státního rozpočtu o 21 mld. Kč ročně, takže letošní propad příjmů státního rozpočtu bude činit 179 mld. Kč.

Obdobný dopad bude mít hospodářský pokles i na příjmy krajů.

Stát nedá na stavbu nemocnice ve Zlíně ani korunu a ani za její stavbu nepřevezme garanci. To jsou informace přímo z vlády.

Kraj schválil dopravní koncepci na příští léta, která stojí kraj ročně o 630 mil. Kč více. V následujících letech bude mít kraj problém zajistit peníze pouze na tuto dopravní obslužnost, natož na splátky nemocnice.

Investice v podobě nové nemocnice bude představovat částku v minimální výši 12 mld. Kč.

EIB údajně přislíbila na celou stavbu úvěr ve výši 3 mld. Kč, bohužel, nikdo z kraje indikativní nabídku na financování nové nemocnice nezveřejnil, takže neznáme rizika, které banka v dané investici vidí.

Kde ale vezme kraj tu zbývající část?

Se současnou pandemií došlo i k poklesu výběru pojistného na veřejné zdravotní pojištění, takže se i zdravotnictví může začít v brzké době potýkat s nedostatkem finančních prostředků.

Nemocnice tak zcela jistě nebude schopna splácet nájem, navíc díky vysokému nájmu začne generovat roční ztráty v řádech desítek možná i stovek miliónů. Proč? Protože když je nemocnice v zisku 20 mil. Kč a najednou jí kraj začne účtovat nájem ve výši 120 mil. Kč, tak je najednou z původního zisku ztráta 100 mil. Kč (20 mil. mínus 120 mil.).

Pokud má být nová nemocnice monoblok, není vůbec řešitelné, aby se stavěla na etapy. Takovým postupem by se náklady na její stavbu ještě rapidně navýšily.