Články

Zakázka na projektovou dokumentaci nové nemocnice za 424 miliony budí pochyby

Měsíc před volbami schválila Rada Zlínského kraje zakázku na projektovou dokumentaci nové nemocnice v Malenovicích. Ta by měla vyjít na 424 miliony korun včetně DPH. Ukázalo se, že vyhrálo konsorcium firem, jehož součástí jsou firmy lidí napojených na předsedu představenstev krajských nemocnic a ředitele Krajské nemocnice T. Bati Radomíra Maráčka a hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka. Mezi vítězi je i firma Martina Šamaje, který se přitom podílel na přípravě této zakázky.

Zakázku vypsalo vedení Zlínského kraje mezi Vánocemi a Novým rokem roku 2019, jen pár dnů poté, co k jejímu vypsání svolilo krajské zastupitelstvo. Toto hlasování přitom vzbudilo značné kontroverze, protože bod byl do programu schůze zařazen na poslední chvíli a hlasování prošlo jen díky hlasům pěti přeběhlíků.

Byla zakázka vypsána na míru konkrétním lidem?

Podle jednoho z krajských zastupitelů, který oslovil na dvě desítky renomovaných projekčních kanceláří, se odborníci v oboru shodují, že výběrové podmínky byly nestandardní a neférové. O tom svědčí už skutečnost, že o lukrativní zakázku se přihlásili jen dva uchazeči.

Podle lidí z oboru byl hlavní problém v tom, že v zadávací dokumentaci byla pouze strohá objemová studie. Z médií bylo přitom známo, že několik firem pracovalo za peníze kraje na detailních plánech, které ale přiloženy nebyly. To podle oslovených firem představovalo společně s termínem vypsání neférovou výhodu pro už zapojené společnosti.

To se ukázalo jako oprávněné podezření na konci srpna, kdy byl v souvislosti se schválením zakázky krajskou radou zveřejněn úspěšný uchazeč. Stalo se jím sdružení firem “Nová nemocnice – Zlín”, jehož součástí jsou společnosti, které v minulosti inkasovaly miliony korun za přípravu výběrového řízení na novou nemocnici, ale i další menší zakázky v ostatních nemocnicích kraje. Součástí sdružení je Atelier-r, který pro kraj nedávno připravoval dokumentaci pro dostavbu nemocnice Vsetín, nebo firma Smart healthcare solutions Martina Šamaje. Ten přitom poslední dva roky pracoval pro Zlínský kraj na přípravě nové nemocnice a připravoval i podklady pro zakázku, kterou potom sám vyhrál.

Zastupitelé vyzývají hejtmana, aby zakázku nepodepisoval

Přestože výběrové řízení na projektovou dokumentaci skončilo už v březnu, zakázka zatím nebyla podepsána. Proti té se totiž k antimonopolnímu úřadu odvolala jedna z firem, která považovala podmínky soutěže za diskriminační. Dokud nebude řízení ukončeno, nemůže kraj smlouvy podepsat. Nicméně ředitelem úřadu je Petr Rafaj, o kterém média zjistila, že udržuje kontakt s Jiřím Čunkem. Rafaj je zároveň podezřelý, že zasahuje do nezávislého rozhodování svého úřadu ve prospěch spřátelených skupin.

Právě kvůli hrozbě, že by Úřad pro ochranu hospodářské soutěže těsně před volbami řízení ukončil a hejtman by na poslední chvíli zakázku za 424 miliony podepsal, vznikla výzva zastupitelů Zlínského kraje. K té se připojilo celkem 20 zastupitelů. Zastupitelé ve společném prohlášení vyzývají hejtmana, aby zakázku nepodepisoval a počkal na krajské volby, které se uskuteční 2. a 3. října 2020. Podle nich se dá s vysokou pravděpodobností předpokládat, že nově vzešlé vedení kraje bude mít na projekt zcela jiný názor. Jinak by Zlínskému kraji mohla vzniknout škoda velkého rozsahu, za kterou by byl hejtman svým ukvapeným jednáním zcela zodpovědný.